Τρίτη 4 Νοεμβρίου 2008

POST:Για σπάσιμο στην tsouxtra...

Ο Λιούις Χάμιλτον είναι από χθες ο νεαρότερος παγκόσμιος πρωταθλητής στην ιστορία της Φόρμουλα 1. Ο Βρετανός πιλότος, που είχε και πέρυσι την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο, αλλά τον έχασε στο τελευταίο γκραν πρι από τον Κίμι Ραϊκόνεν, αυτήν τη φορά έκανε αυτό που έπρεπε στην πίστα του Ιντερλάγκος στην Βραζιλία και με τη βοήθεια της τύχης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για πρώτη φορά στην καριέρα του.Με δεδομένο, μάλιστα, ότι ο Χάμιλτον είναι μόλις 23 ετών, ο χθεσινός τίτλος που κατέκτησε ίσως να είναι μόνο η αρχή. Στους κατασκευαστές ο τίτλος πήγε για άλλη μια χρονιά στη Φεράρι, που έφτασε στους 172 βαθμούς, αφήνοντας στους 151 τη ΜακΛάρεν Μερτσέντες.Τους τέσσερις βαθμούς της πέμπτης θέσης ήθελε ο Χάμιλτον για να γίνει παγκόσμιος πρωταθλητής και σε αυτήν τη θέση φρόντισε να τερματίσει. Προς το τέλος, βέβαια, κινδύνεψε κι αν δεν εγκατέλειπε τον αγώνα ο Τίμο Γκλοκ μια στροφή πριν το τέλος (!!!) ο τίτλος θα κατέληγε στον Φελίπε Μάσα, αλλά αυτήν τη φορά η τύχη ήταν στο πλευρό του Βρετανού οδηγού της ΜακΛάρεν Μερτσέντες, που σε γενικές γραμμές απέφυγε τις επιπολαιότητες και έκανε έναν σίγουρο και σοβαρό αγώνα, αδιαφορώντας για το τι γίνεται μπροστά του, όπου ο Φελίπε Μάσα πήρε από την αρχή την πρωτοπορία, ενθουσιάζοντας τους χιλιάδες συμπατριώτες τους που κατέκλυσαν την πίστα του Ιντερλάγκος. Ο Μάσα, μάλιστα, την στιγμή που τερμάτισε ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής, καθώς ο Χάμιλτον είχε πέσει τότε στην έκτη θέση, αλλά αμέσως μετά εγκατέλειψε ο Γκολκ, με αποτέλεσμα ο Βραζιλιάνος, που περίμενε να οριστικοποιηθεί η πρώτη οκτάδα, να ξεσπάσει σε κλάματα.Ο αγώνας στο Ιντερλάγκος σημαδεύτηκε από τα παιχνίδια της βροχής, αλλά ο Μάσα έχοντας την pole position δεν δυσκολεύτηκε να βρεθεί από την πρώτη στιγμή στην κορυφή της κούρσας. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Φερνάντο Αλόνσο με Ρενό, επιβεβαιώνοντας τη φόρμα του τον τελευταίο καιρό, ενώ τρίτος ήταν ο Κίμι Ραϊκόνεν με την άλλη Φεράρι. Τέταρτος τερμάτισε ο Σεμπαστιάν Φέτελ, πέμπτος ο Λιούις Χάμιλτον, έκτος ο Τίμο Γκλοκ, έβδομος ο Χεϊκι Κοβαλάινεν, ενώ τη βαθμολογούμενη οκτάδα συμπλήρωσε ο Γιάρνο Τρούλι.Ο Χάμιλτον αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής συγκεντρώνοντας 98 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Μάσα που έμεινε στους 97. Ο Κίμι Ραϊκόνεν με 75 βαθμούς, μετά τον περσινό τίτλο, έμεινε στην τρίτη θέση. Οι δύο οδηγοί της Φεράρι, πάντως, κατάφεραν να οδηγήσουν τη «σκουντερία» σ' ένα ακόμα πρωτάθλημα στους κατασκευαστές, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της τα τελευταία χρόνια.